For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42"h x 144"w x 144"d
Looking cool and contemporary is great but when it comes down to it, you’re all about low-maintenance lounging with the performance fabric on this power reclining sectional with chaise and audio consoles, cleaning spills is a breeze. Its modular design caters to your ever-changing needs.Read More
$3,999.99
Save $400.00
Includes 7 Modular Pieces: Left-arm facing power recliner, power armless recliner, armless chair, wedge, 2 consoles with audio systems and right-arm facing power chaise
"Left-arm" and "right-arm" describe the position of the arm when you face the piece
Versatile modular pieces fit together in a variety of configurations
One-touch power reclining with adjustable positions and Easy View™ adjustable headrest
Zero-draw USB-A charging only consumes power when in use
Reinforced frame and metal seat box provide added stability
Attached back and seat cushions; high-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Polyester upholstery; Next-Gen Nuvella™ is a performance fabric that is soft, easy to clean, stain-resistant and durable
Clean fabric with mild soap and water, let air dry; for stubborn stains, use a solution of 4 oz. bleach to 28 oz. water
Throw pillows with easy-to-remove zippered covers for machine washing; pillows with soft polyfill
Zero wall recliner design requires minimal space between wall and chair back
Console with plexiglass top; built-in audio sound system with wireless connectivity; audio controls located on console; USB charging
Power cord included; UL listed
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Stone |
| Sectional Type | Reclining |
| Sectional Shape | Right Arm Facing Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 7 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Attached |
| Sectional Features | Throw Pillows Included |
| Performance Fabric | Yes |
| Includes Chaise | Yes |
| Material | Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 144 |
| Width (cm) | 365.76 |
| Depth (in.) | 144 |
| Depth (cm.) | 365.76 |
| Height (in.) | 42 |
| Height (cm.) | 106.68 |
| Product Weight (lbs.) | 679 |
| Product Weight (kg) | 307.99 |
| Weight Kilogram | 307.99 |
| Collection | ModMax II |
| Collection Code | 65907 |
ModMax II Power Armless Reclining with Adjustable Headrest (6590731) | |
| UPC | 024052953848 |
| Product Dimensions | 34" W x 42" D x 42" H / 86.36 W x 106.68 D x 106.68 H cm |
| Weight | 112 lbs / 50.8 kgs |
| Cubes | 21 ft |
ModMax II Armless Chair (6590746) | |
| UPC | 024052953855 |
| Product Dimensions | 34" W x 42" D x 42" H / 86.36 W x 106.68 D x 106.68 H cm |
| Weight | 58 lbs / 26.31 kgs |
| Cubes | 25 ft |
ModMax II Left Arm Facing Zero Wall Power Recliner (6590758) | |
| UPC | 024052953879 |
| Product Dimensions | 42" W x 42" D x 42" H / 106.68 W x 106.68 D x 106.68 H cm |
| Weight | 150 lbs / 68.04 kgs |
| Cubes | 31 ft |
ModMax II Console with Audio System (6590760) (2) | |
| UPC | 024052953886 |
| Product Dimensions | 19" W x 41" D x 36" H / 48.26 W x 104.14 D x 91.44 H cm |
| Weight | 65 lbs / 29.48 kgs |
| Cubes | 12 ft |
ModMax II Wedge (6590777) | |
| UPC | 024052953909 |
| Product Dimensions | 70" W x 43" D x 42" H / 177.8 W x 109.22 D x 106.68 H cm |
| Weight | 86 lbs / 39.01 kgs |
| Cubes | 57 ft |
ModMax II Right Arm Facing Press Back Power Chaise (6590797) | |
| UPC | 024052953923 |
| Product Dimensions | 42" W x 66" D x 42" H / 106.68 W x 167.64 D x 106.68 H cm |
| Weight | 143 lbs / 64.86 kgs |
| Cubes | 47 ft |