For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 34"w x 38"d
Elegance meets comfort. This swivel power recliner seamlessly blends style and practicality. Its sleek design, adorned with luxurious velvet upholstery, invites you to unwind. Whether catching up on your favorite show or chatting with guests, this chair is the perfect contemporary companion for relaxation.Read More
$689.99
Save $70.00
One-touch power control with adjustable positions and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached seat and loose back cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
360-degree swivel
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color-Finish Name | Navy |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered, USB Ports |
| Chair Motion Features | Swivel Motion |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Synthetic Materials |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 66.04 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 24.75 |
| Seat Width (cm) | 62.87 |
| Seat Depth (in.) | 20.75 |
| Seat Depth (m) | 52.71 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Seat Height (cm.) | 52.07 |
| Width (in.) | 34 |
| Width (cm) | 86.36 |
| Depth (in.) | 38 |
| Depth (cm.) | 96.52 |
| Height (in.) | 41 |
| Height (cm.) | 104.14 |
| Shipping Width (in.) | 34.38 |
| Shipping Width (cm) | 87.33 |
| Shipping Depth (in.) | 37.75 |
| Shipping Depth (cm) | 95.89 |
| Shipping Height (in.) | 29.63 |
| Shipping Height (cm) | 75.26 |
| Product Weight (lbs.) | 135 |
| Product Weight (kg) | 61.23 |
| Collection | McBurg |
| Collection Code | 44801 |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 25" / 63.5 cm |
| Fully Reclined Length | 65.5" / 166.37 cm |
| Fully Reclined Height | 33.5" / 85.09 cm |
| Reclined Footrest Height | 21.75" / 55.25 cm |
| Distance Between Recliner and Wall | 1.5" / 3.81 cm |
| Cord Length | 79" / 200.66 cm |