For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 24.5"h x 15.75"w x 15.75"d
Pedal to the metal—or in this case, aluminum. This table lamp offers so much eye-catching detail with the detailed patina bronze finish and hammered effect. Its gourd shape has a casual vibe that’s easy to love, and even easier to match with existing decor.Read More
$149.99
Save $10.00
Made of patina bronze-tone hammered aluminum with modified drum shade
3-way switch
1 type A bulb (not included); 150 watts max or CFL 25 watts max; UL Listed
Clean with a soft, dry cloth
*Table lamp only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Patina |
| Lamp Type | Table Lamp |
| Maximum Bulb Wattage | 150 |
| Switch Type | 3-Way Rotary Socket |
| 3 Way Switch | Yes |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Aluminum |
| Base Color | Blue |
| Shade Color | Off-White |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Fabric Color | Off-White |
| Material | Metal |
| Quantity | 1 |
| Power Source | Corded |
| Location Rating | Dry Locations |
| Design Style | Casual |
| Cord Length (Ft) | 8.63 |
| Cord Length Meter | 2.63 |
| Width (in.) | 15.75 |
| Width (cm) | 40.01 |
| Depth (in.) | 15.75 |
| Depth (cm.) | 40.01 |
| Height (in.) | 24.5 |
| Height (cm.) | 62.23 |
| Shipping Width (in.) | 16.88 |
| Shipping Width (cm) | 16.88 |
| Shipping Depth (in.) | 17 |
| Shipping Depth (cm) | 43.18 |
| Shipping Height (in.) | 15 |
| Shipping Height (cm) | 38.1 |
| Product Weight (lbs.) | 4 |
| Product Weight (kg) | 1.814 |
| Weight Kilogram | 3.629 |
| Collection | Malthace |
| Ul Cul Listed | Yes |
Other Dimensions | |
| Base | 11" W x 11" D x 18" H |
| Cord length | 100" |
| Shade | 15.75" W x 15.75" D x 11" H |