For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 20"h x 36"w x 36"d
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this ottoman invites you to say hello to approachable, everyday style. The companion piece expertly balances a classic take on function with contemporary structure. Satisfyingly soft, multi-hued upholstery rounds out the relaxed feel of this smartly designed ottoman.Read More
$269.99
Save $20.00
Corner-blocked frame
Firmly cushioned
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
*Ottoman only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Pebble |
| Ottoman Type | Accent Ottoman |
| Shape | Square |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Includes Storage | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric |
| Design Style | Casual |
| Width (in.) | 36 |
| Width (cm) | 91.44 |
| Depth (in.) | 36 |
| Depth (cm.) | 91.44 |
| Height (in.) | 20 |
| Height (cm.) | 50.8 |
| Shipping Width (in.) | 38 |
| Shipping Width (cm) | 96.52 |
| Shipping Depth (in.) | 38 |
| Shipping Depth (cm) | 96.52 |
| Shipping Height (in.) | 17 |
| Shipping Height (cm) | 43.18 |
| Product Weight (lbs.) | 39 |
| Product Weight (kg) | 17.69 |
| Weight Kilogram | 18.59 |
| Collection Code | 3100 |
| Collection | Mahoney |
| Series | 31004 |
Additional Dimensions | |
| Leg Height: | 3" |
| Minimum Width of Doorway (Delivery): | 32" |
| Ottoman Opening: | 36" W x 36" D x 20" H |