For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37"h x 35"w x 62"d
Reliable comfort, reimagined. Suitable for various spaces, this chaise invites you to say hello to an approachable, everyday style. It expertly balances classic details, like a tufted back, with a contemporary structure. Satisfyingly soft, multi-hued upholstery rounds out the relaxed feel of this smartly designed piece.Read More
$489.99
Save $50.00
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Chaise only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Chocolate |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered, Tufted |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Design Style | Casual |
| Arm Height (cm.) | 63.5 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 24 |
| Seat Width (cm) | 60.96 |
| Seat Depth (in.) | 45 |
| Seat Depth (m) | 114.3 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Seat Height (cm.) | 50.8 |
| Width (in.) | 35 |
| Width (cm) | 88.9 |
| Depth (in.) | 62 |
| Depth (cm.) | 157.48 |
| Height (in.) | 37 |
| Height (cm.) | 93.98 |
| Shipping Width (in.) | 36 |
| Shipping Width (cm) | 91.44 |
| Shipping Depth (in.) | 61 |
| Shipping Depth (cm) | 154.94 |
| Shipping Height (in.) | 36 |
| Shipping Height (cm) | 91.44 |
| Product Weight (lbs.) | 88 |
| Product Weight (kg) | 39.92 |
| Weight Kilogram | 39.92 |
| Collection | Mahoney |
| Collection Code | 3100 |
Other Dimensions | |
| Top of Cushion to Top of Back: | 19" / 48.26 cm |
| Leg Height: | 3" / 7.62 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery: | 32" / 81.28 cm |