For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 23.25"h x 15"w x 15"d
Stay trendy with hammered aluminum that exudes urban refinement. This table lamp’s silvertone sheen will fill any space with well-lit splendor. Its shape has a casual vibe that’s easy to love, and even easier to match with existing decor.Read More
$149.99
Save $10.00
Made of antiqued silvertone hammered aluminum with modified drum shade
3-way switch
1 type A bulb (not included); 150 watts max or CFL 25 watts max; UL Listed
Clean with a soft, dry cloth
*Lamp only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Silver |
| Color/Finish Name | Antique Silver |
| Lamp Type | Table Lamp |
| Maximum Bulb Wattage | 150 |
| Switch Type | 3-Way Rotary Socket |
| 3 Way Switch | Yes |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Metal |
| Base Color | Bronze |
| Shade Color | Beige |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Fabric Color | Beige |
| Material | Metal |
| Quantity | 1 |
| Power Source | Corded |
| Location Rating | Dry Locations |
| Design Style | Casual |
| Cord Length (Ft) | 8.33 |
| Cord Length Meter | 2.54 |
| Width (in.) | 15 |
| Width (cm) | 38.1 |
| Depth (in.) | 15 |
| Depth (cm.) | 38.1 |
| Height (in.) | 23.25 |
| Height (cm.) | 59.06 |
| Shipping Width (in.) | 16.88 |
| Shipping Width (cm) | 42.88 |
| Shipping Depth (in.) | 16.88 |
| Shipping Depth (cm) | 42.88 |
| Shipping Height (in.) | 15.13 |
| Shipping Height (cm) | 38.43 |
| Product Weight (lbs.) | 5 |
| Product Weight (kg) | 2.27 |
| Weight Kilogram | 4.99 |
| Collection | Magalie |
| Ul Cul Listed | Yes |
Other Dimensions | |
| Base | 10" W x 10" D x 16.25" H |
| Cord length | 100" |
| Shade | 15" W x 15" D x 10.38" H |