For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42"h x 90"w x 41"d
Ready to find your new favorite spot to unwind? This reclining sofa is designed for maximum indulgence, with plush, pillowy cushions that provide wonderful support. Wrapped in supple yet durable faux leather that’s easy to clean, it's just the ticket for movie nights and everyday life.Read More
$919.99
Save $90.00
Dual-sided recliner; middle seat remains stationary
Reinforced frame and metal seat box provide added stability
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
*Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Driftwood |
| Seating Capacity | 3 |
| Recliner Release | Handle |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Tight |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Faux Leather |
| Design Style | Contemporary |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 90 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Arm Height (cm.) | 66.04 |
| Seat Width ( in.) | 65 |
| Seat Width (cm) | 165.1 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Depth (m) | 55.88 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Seat Height (cm.) | 50.8 |
| Width (in.) | 90 |
| Width (cm) | 228.6 |
| Depth (in.) | 41 |
| Depth (cm.) | 104.14 |
| Height (in.) | 42 |
| Height (cm.) | 106.68 |
| Shipping Width (in.) | 92 |
| Shipping Width (cm) | 233.68 |
| Shipping Depth (in.) | 41 |
| Shipping Depth (cm) | 104.14 |
| Shipping Height (in.) | 44 |
| Shipping Height (cm) | 111.76 |
| Product Weight (lbs.) | 233 |
| Product Weight (kg) | 105.69 |
| Weight Kilogram | 105.69 |
| Collection | Lowilla |
| Collection Code | PC64506 |
Other Dimensions | |
| Distance Between Arms | 67" / 170.18 cm |
| Distance Between Recliner and Wall | 3" / 7.62 cm |
| Fully Reclined Length | 68" / 172.72 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" / 81.28 cm |
| Fully Reclined Height | 33" / 83.82 cm |
| Reclined Footrest Height | 20.5" / 52.07 cm |