For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 41"h x 38"w x 38"d
When it comes to the exquisite, decadent styling of this rocker recliner, sitting is believing. Its generous seat and tall back are specially crafted to provide extra support and comfort for broader and taller individuals. This recliner is made with pull tab reclining and pillowy cushioning covered in smooth faux leather.Read More
$469.99
Save $40.00
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Faux leather upholstery
Gentle rocking motion
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Fog |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Lever |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Chair Features | Upholstered |
| Chair Motion Features | Rocking Motion |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Faux Leather |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 63.5 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 24 |
| Seat Width (cm) | 60.96 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Depth (m) | 53.34 |
| Seat Height (in.) | 22 |
| Seat Height (cm.) | 55.88 |
| Width (in.) | 38 |
| Width (cm) | 96.52 |
| Depth (in.) | 38 |
| Depth (cm.) | 96.52 |
| Height (in.) | 41 |
| Height (cm.) | 104.14 |
| Shipping Width (in.) | 32 |
| Shipping Width (cm) | 81.28 |
| Shipping Depth (in.) | 39 |
| Shipping Depth (cm) | 99.06 |
| Shipping Height (in.) | 33 |
| Shipping Height (cm) | 83.82 |
| Weight Kilogram | 47.63 |
| Collection | Lixtowel |
Other Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 66" |
| Distance Between Recliner and Wall | 3" |
| Footrest Height | 21" |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" |
4.7 out of 5
11 Reviews
11 Reviews