For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 60"h x 83.75"w x 94.5"d
Satisfying your taste for tradition, this California king panel bed sports serene sophistication. Forever classic design details—inlaid panels and bun feet—are so easy to love. Burnished light gray finish elevates the look with modern sensibility, so you can sleep in style.Read More
$969.99
Save $90.00
Made of veneers, wood and engineered wood
Includes headboard, footboard and rails
Foundation/box spring required, sold separately
Mattress available, sold separately
Bed is compatible with an adjustable base
Estimated Assembly Time: 70 Minutes
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Light Gray |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Bed Base Type | Foundation Required |
| Wood Finish | Burnished Light Gray |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Storage | No |
| Material | Engineered Wood, Wood |
| Finish | Burnished Light Gray |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Casual |
| Width (in.) | 83.75 |
| Width (cm) | 212.72 |
| Depth (in.) | 94.5 |
| Depth (cm.) | 240.03 |
| Height (in.) | 60 |
| Height (cm.) | 152.4 |
| Product Weight (lbs.) | 295 |
| Product Weight (kg) | 133.8 |
| Collection | Lettner |
| Collection Code | B733 |
| Headboard Model Number | B733-58 |
| Footboard Model Number | B733-56 |
| Bed Rails Model Number | B733-94 |
Additional Dimension | |
| King/California King Panel Headboard SKU - B733-58 | 83.63" W x 4.5" D x 60.13" H / 212.42 W x 11.43 D x 152.73 H |
| Panel to floor | 21.88" / 55.88 |
| King/California King Panel Footboard SKU - B733-56 | 83.63" W x 5.75" D x 30.38" H / 212.42 W x 14.61 D x 77.17 H |
| California King Rails SKU - B733-94 | 79.63" W x 85.13" D x 15.25" H / 202.26 W x 216.23 D x 38.74H |
| Rail width | 73.75" / 187.33 |
| Rail to floor | 7.25" / 18.42 |