For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 43"h x 81"w x 42"d
Is being too comfortable even possible? It’s worth finding out in this reclining loveseat with console. Wrapped in the plushest of neutral faux leather upholstery, it's perfectly cushioned in all the right places. We love the loveseat's super-wide seating, with plenty of room for two to cuddle up.Read More
$819.99
Save $80.00
Pull tab reclining motion
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Faux leather upholstery
Center console with 2 cup holders and hidden storage
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | Fossil |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Tight |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Material | Faux Leather |
| Design Style | Contemporary |
| Additional Seating Features | Console w/Storage, Cup Holder |
| Assembly Required | Yes |
| Arm Height (in.) | 28 |
| Arm Height (cm.) | 71.12 |
| Seat Depth (in.) | 24 |
| Seat Depth (m) | 60.96 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Seat Height (cm.) | 50.8 |
| Width (in.) | 81 |
| Width (cm) | 205.74 |
| Depth (in.) | 42 |
| Depth (cm.) | 106.68 |
| Height (in.) | 43 |
| Height (cm.) | 109.22 |
| Shipping Width (in.) | 81 |
| Shipping Width (cm) | 205.74 |
| Shipping Depth (in.) | 42 |
| Shipping Depth (cm) | 106.68 |
| Shipping Height (in.) | 43 |
| Shipping Height (cm) | 109.22 |
| Product Weight (lbs.) | 235 |
| Product Weight (kg) | 106.59 |
| Weight Kilogram | 106.59 |
| Collection | Laresview |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 54" |
| Fully Reclined Length | 68" |
| Distance Between Recliner and Wall | 3" |
| Footrest Height | 18" |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" |