For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36.13"h x 42"w x 42"d
Can’t decide between classic and contemporary? Embrace the beauty of transitional style with this casually sophisticated counter height dining table and bar stools. The clean-lined profile and traditional cherry finish merge with textured upholstery to create a timeless yet on-trend look when guests gather. Discreetly placed shelves simply make great storage sense.Read More
$659.99
Save $60.00
Includes counter height dining table and 4 upholstered bar stools
Table made with rubberwood solids, mindi veneer and MDF substrates
Stool made with solid wood and engineered wood
Cherry brown finish
Tabletop has reverse diamond patterned veneer
Thick tapered legs
2 lower shelves
Stool with light beige polyester upholstery
Foam cushion seat and backrest
Stool backrest features fretwork accent
Seats up to 4
*Dining table and 4-bar stools only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Cherry Brown |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Shape | Round |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Counter Height Table | Yes |
| Wood Finish Species | Mindi |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Transitional |
| Seat Width ( in.) | 17.13 |
| Seat Depth (in.) | 16.13 |
| Seat Height (in.) | 23.88 |
| Width (in.) | 42 |
| Depth (in.) | 42 |
| Height (in.) | 36.13 |
| Shipping Width (in.) | 45.63 |
| Shipping Depth (in.) | 45.63 |
| Shipping Height (in.) | 14 |
| Product Weight (lbs.) | 159 |
| Collection | Langwest |
| Collection Code | D422 |
Additional Dimensions | |
| Table | 42" W x 42" D x 36.13" H |
| Top Opening | 19" W x 19" D x 11.88" H |
| Bottom Opening | 19" W x 19" D x 11.38" H |
| Apron to Floor | 32.88" |
| Chair (4) | 17.5" W x 20.5" D x 39.38" H |
| Footrest Height | 8.13" |
4.8 out of 5
32 Reviews
32 Reviews