For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40"h x 75"w x 40"d
Indulgent comfort meets fashion-forward flair in this reclining loveseat with console. Its luxuriously soft upholstery and captivating color show off your cozy yet smart style. Sleek track arms infuse a modern sensibility, while the striking accent pillows make this piece even more inviting.Read More
$819.99
Save $80.00
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Pillows with soft polyfill
100% polyester upholstery
Center console with 2 cup holders and hidden storage
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Honey |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Additional Seating Features | Console w/Storage, Cup Holder, Throw Pillows Included |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 75 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Arm Height (cm.) | 66.04 |
| Seat Width ( in.) | 55 |
| Seat Width (cm) | 139.7 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Depth (m) | 55.88 |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Seat Height (cm.) | 48.26 |
| Width (in.) | 75 |
| Width (cm) | 190.5 |
| Depth (in.) | 40 |
| Depth (cm.) | 101.6 |
| Height (in.) | 40 |
| Height (cm.) | 101.6 |
| Shipping Width (in.) | 77 |
| Shipping Width (cm) | 195.58 |
| Shipping Depth (in.) | 43 |
| Shipping Depth (cm) | 109.22 |
| Shipping Height (in.) | 40 |
| Shipping Height (cm) | 101.6 |
| Product Weight (lbs.) | 225 |
| Product Weight (kg) | 102.06 |
| Collection | Kanlow |
| Collection Code | 38605 |
Additional Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 66" (167.64 cm.) |
| Distance Between Recliner and Wall | 3" (7.62 cm.) |
| Footrest Height | 19" (48.26 cm.) |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" (81.28 cm.) |
4.8 out of 5
5 Reviews
5 Reviews