For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36"h x 30"w x 36"d
Clean-lined, contemporary style. Relaxed, homey comfort. This swivel chair has it all. Lightweight sand-hued corduroy upholstery makes it a cozy yet head-turning piece. Factor in the 360-degree spin, and you've got a win-win.Read More
$379.99
Save $30.00
Polyester upholstery
Swivel base
360-degree swivel
Reversible back and seat cushions
*Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color-Finish Name | Sand |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered |
| Chair Motion Features | Swivel Motion |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 60.96 |
| Arm Height (in.) | 24 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Depth (m) | 53.34 |
| Seat Height (in.) | 18 |
| Seat Height (cm.) | 45.72 |
| Width (in.) | 30 |
| Width (cm) | 76.2 |
| Depth (in.) | 36 |
| Depth (cm.) | 91.44 |
| Height (in.) | 36 |
| Height (cm.) | 91.44 |
| Shipping Width (in.) | 32 |
| Shipping Width (cm) | 81.28 |
| Shipping Depth (in.) | 37 |
| Shipping Depth (cm) | 93.98 |
| Shipping Height (in.) | 37 |
| Shipping Height (cm) | 93.98 |
| Product Weight (lbs.) | 78 |
| Product Weight (kg) | 35.38 |
| Weight Kilogram | 35.38 |
| Collection | Icaman |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 24" |
| Top of Cushion to Top of Back | 18" |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" |