For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 36"h x 60"w x 35"d
Simple comfort meets modern function in this loveseat. An apt addition to apartments and other small spaces, the slim-profiled piece welcomes you with its cozy character. A subtle chevron pattern on the cushions refresh the classic neutral hue, elevating the look while still suiting a variety of styles.Read More
$569.99
Save $50.00
Corner-blocked frame
Loose back and seat cushions
High-resiliency foam cushion wrapped in thick poly fiber
Bolster pillows included
Pillows with soft polyfill
Metal accent legs with black finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Charcoal |
| Seating Capacity | 2 |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Loose |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Additional Seating Features | Throw Pillows Included |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 60 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Arm Height (cm.) | 66.04 |
| Seat Width ( in.) | 48 |
| Seat Width (cm) | 121.92 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Depth (m) | 53.34 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Seat Height (cm.) | 50.8 |
| Width (in.) | 60 |
| Width (cm) | 152.4 |
| Depth (in.) | 35 |
| Depth (cm.) | 88.9 |
| Height (in.) | 36 |
| Height (cm.) | 91.44 |
| Shipping Width (in.) | 59 |
| Shipping Width (cm) | 149.86 |
| Shipping Depth (in.) | 34 |
| Shipping Depth (cm) | 86.36 |
| Shipping Height (in.) | 33 |
| Shipping Height (cm) | 83.82 |
| Product Weight (lbs.) | 97 |
| Product Weight (kg) | 44 |
| Weight Kilogram | 44 |
| Collection | Hazela |
| Collection Code | 41102 |
Additional Dimensions | |
| Top of Cushion to Top of Back | 16" / 40.64 |
| Leg Height | 8" / 20.32 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" / 81.28 |