For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Complement your home’s simply relaxed sensibility with this drop-leaf dining table. A handsome dark brown hue offers a chic contrast to the natural wood tone, for a neutral look that vibes with a variety of aesthetics. When guests drop by, convert it from a space-saving two-seater to a larger table with the two drop leaves.Read More
$229.99
Save $20.00
Made with rubberwood solids, mango wood veneer and MDF substrate
Butcher block veneer top
Light natural mango wood finish with a dark casual brown
2 drop leaves
Seats up to 4
*Table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Natural-Brown |
| Table Top Shape | Round |
| Seating Capacity | 4 |
| Number of Table Leaves | 2 |
| Extension Leaf Type | Drop |
| Table Top Material | Wood |
| Base Material | Wood |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish Species | Mango/Rubberwood |
| Dining Table Features | Leaf Included |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood |
| Design Style | Casual |
| Individual Extension Leaf Width (in.) | 8.13 |
| Width (in.) | 42.38 |
| Width (cm) | 42.38 |
| Length (in.) | 26.13 |
| Length (cm) | 66.37 |
| Maximum Extended Length (in.) | 42.38 |
| Maximum Extended Length (cm.) | 107.65 |
| Height (in.) | 30.5 |
| Height (cm.) | 77.47 |
| Shipping Width (in.) | 46.25 |
| Shipping Width (cm) | 117.48 |
| Shipping Depth (in.) | 46.25 |
| Shipping Depth (cm) | 117.48 |
| Shipping Height (in.) | 5.63 |
| Shipping Height (cm) | 14.3 |
| Weight Kilogram | 24.04 |
| Collection | Gesthaven |
| Collection Code | D396 |
Additional Dimensions | |
| Table Depth with Two Leaves | 42.38" |
| Table Depth with One Leaf | 34.25" |
| Table Depth Without Leaves | 26.13" |
| Leaf | 8.13" |
| Apron to Floor | 29.75" |
4.8 out of 5
37 Reviews
37 Reviews