For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 42"h x 45"w x 43"d
Live and lounge luxuriously. This power recliner brings an ultra-stylish flair to your home’s central hub. Its seating area is wrapped in top-grain leather in a rich caramel coloration, giving you a trend-right look made all the better with high-quality materials.Read More
$959.99
Save $90.00
One-touch power control with adjustable positions, easy view™ adjustable headrest and zero-draw USB port
Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use
Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Genuine leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas
Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation
Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather
Power cord included; UL listed
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Caramel |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Power Reclining Option | Headrest |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Leather |
| Chair Features | Upholstered, USB Ports, Zero Gravity |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Leather |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 60.96 |
| Arm Height (in.) | 24 |
| Seat Width ( in.) | 23 |
| Seat Width (cm) | 58.42 |
| Seat Depth (in.) | 23 |
| Seat Depth (m) | 58.42 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Seat Height (cm.) | 20 |
| Width (in.) | 45 |
| Width (cm) | 114.3 |
| Depth (in.) | 43 |
| Depth (cm.) | 109.22 |
| Height (in.) | 42 |
| Height (cm.) | 106.68 |
| Shipping Width (in.) | 41 |
| Shipping Width (cm) | 104.14 |
| Shipping Depth (in.) | 34.25 |
| Shipping Depth (cm) | 87 |
| Shipping Height (in.) | 34 |
| Shipping Height (cm) | 86.36 |
| Product Weight (lbs.) | 146 |
| Product Weight (kg) | 66.22 |
| Collection | DeepWakes |
| Collection Code | PCU62606 |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 23" |
| Distance Between Recliner and Wall | 2" |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" |