For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 38"h x 35"w x 40"d
Why choose between classic comfort and modern design? This recliner welcomes day-to-day relaxation in style. Its dimensional, menswear-inspired upholstery brings a designer touch to the easygoing silhouette. Grab your latest read or settle in to stream your favorite show—this recliner is an ideal supporting character for your living room hangs.Read More
$409.99
Save $40.00
Corner-blocked frame with metal reinforced seat
Attached cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Gentle rocking motion
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Greystone |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered |
| Chair Motion Features | Rocking Motion |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Synthetic Materials |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 58.42 |
| Arm Height (in.) | 23 |
| Seat Width ( in.) | 22 |
| Seat Width (cm) | 55.88 |
| Seat Depth (in.) | 20 |
| Seat Depth (m) | 50.8 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Seat Height (cm.) | 50.8 |
| Width (in.) | 35 |
| Width (cm) | 88.9 |
| Depth (in.) | 40 |
| Depth (cm.) | 101.6 |
| Height (in.) | 38 |
| Height (cm.) | 96.52 |
| Shipping Width (in.) | 32 |
| Shipping Width (cm) | 81.28 |
| Shipping Depth (in.) | 39 |
| Shipping Depth (cm) | 99.06 |
| Shipping Height (in.) | 33 |
| Shipping Height (cm) | 83.82 |
| Product Weight (lbs.) | 103 |
| Product Weight (kg) | 46.72 |
| Weight Kilogram | 46.72 |
| Collection | Clarington |
| Collection Code | PC48405 |
Additional Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 65" / 165.1 cm |
| Distance Between Arms | 22'' / 55.88 cm |
| Footrest Height | 21'' / 53.34 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32'' / 81.28 cm |