For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 39"h x 142"w x 61"d
Why choose between classic comfort and modern design? This sectional with double chaise welcomes day-to-day relaxation in style. Its dimensional, menswear-inspired upholstery brings a designer touch to the easygoing silhouette.Read More
$1,329.99
Save $140.00
Includes 3 Pieces: Left-arm facing corner chaise, armless loveseat and right-arm facing corner chaise
"Left-arm" and "right-arm" describe the position of the arm when you face the piece
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Pillows with soft polyfill
Polyester upholstery
Exposed feet with faux wood finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color-Finish Name | Graystone |
| Sectional Type | Stationary |
| Sectional Shape | U-Shape Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 3 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Attached |
| Sectional Features | Throw Pillows Included |
| Includes Chaise | Yes |
| Material | Synthetic Materials |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 142 |
| Width (cm) | 360.68 |
| Depth (in.) | 61 |
| Depth (cm.) | 154.94 |
| Height (in.) | 39 |
| Height (cm.) | 99.06 |
| Product Weight (lbs.) | 279 |
| Product Weight (kg) | 126.6 |
| Weight Kilogram | 126.6 |
| Collection | Clarington |
| Collection Code | PC48405 |
Additional Dimensions | |
| PC4840516 - Clarington Left-Arm Facing Corner Chaise | 39" W x 61" D x 39" H, 99.06 W x 154.94 D x 99.06 H cm |
| Weight | 96 lbs, 43.54 kgs |
| Cubes | 45 ft |
| UPC | 024052935394 |
| PC4840534 - Clarington Armless Loveseat | 64" W x 39" D x 39" H, 162.56 W x 154.94 D x 154.94 H cm |
| Weight | 87 lbs, 39.46 kg |
| Cubes | 46 ft |
| UPC | 024052935424 |
| PC4840517 - Clarington Right-Arm Facing Corner Chaise | 39" W x 61" D x 39" H, 99.06 W x 154.94 D x 99.06 H cm |
| Weight | 96 lbs, 43.54 kgs |
| Cubes | 45 ft |
| UPC | 024052935400 |