For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 43"h x 93"w x 38"d
This sofa is a gorgeous example of new traditional design. Its elegant profile and plush cushions merge classic flair with modern comfort. Golden high-luster textured upholstery sets the tone for an easy elegant look, while carved details and decorative turned legs make a grand statement.Read More
$1,119.99
Save $110.00
Corner-blocked frame
Attached back and reversible seat cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in poly fiber
Pillows with feather-fiber blend
Decorative turned legs with faux wood finish
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Golden |
| Seating Capacity | 3 |
| Back Style | Tight |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Material | Fabric |
| Design Style | Traditional |
| Additional Seating Features | Throw Pillows Included |
| Assembly Required | Yes |
| Arm Height (in.) | 28 |
| Arm Height (cm.) | 71.12 |
| Seat Width ( in.) | 70 |
| Seat Width (cm) | 177.8 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Depth (m) | 55.88 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Seat Height (cm.) | 53.34 |
| Width (in.) | 93 |
| Width (cm) | 236.22 |
| Depth (in.) | 38 |
| Depth (cm.) | 96.52 |
| Height (in.) | 43 |
| Height (cm.) | 109.22 |
| Shipping Width (in.) | 92 |
| Shipping Width (cm) | 233.68 |
| Shipping Depth (in.) | 37 |
| Shipping Depth (cm) | 93.98 |
| Shipping Height (in.) | 42 |
| Shipping Height (cm) | 106.68 |
| Weight Kilogram | 80.74 |
| Collection | Chelsworth |
Dimensions | |
| Top of cushion to top of back: | 22" |
| Leg height: | 3" |
| Minimum width of doorway for delivery: | 36" |