For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 62.5"h x 21"w x 13"d
This floor lamp features a beautiful black finish that adds a striking accent to your living space. Elegantly curved with soft edges, it can be adjusted to provide targeted illumination. Topped off with a crisp white drum shade, this lamp provides a subtle and appealing classic design wherever it's placed.Read More
$129.99
Save $10.00
Made of metal with drum hardback fabric shade
Black finish
Adjustable arm
On/off switch
1 E26 socket; type A bulb recommended (not included); 100 watts max or CFL 23 watts max; UL Listed
Estimated Assembly Time: 15 Minutes
*Lamp only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Black |
| Lamp Type | Floor Lamp |
| Maximum Bulb Wattage | 100 |
| Switch Type | On/Off Toggle |
| Socket Size | E26 |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Base Material | Metal |
| Base Color | Black |
| Shade Color | White |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Fabric Color | White |
| Material | Metal |
| Quantity | 1 |
| Power Source | Corded |
| Adjustable Height | Yes |
| Location Rating | Dry Locations |
| Design Style | Casual |
| Cord Length (Ft) | 121 |
| Cord Length Meter | 36.88 |
| Width (in.) | 21 |
| Width (cm) | 53.34 |
| Depth (in.) | 13 |
| Depth (cm.) | 33.02 |
| Height (in.) | 62.5 |
| Height (cm.) | 158.75 |
| Shipping Width (in.) | 20.25 |
| Shipping Width (cm) | 51.44 |
| Shipping Depth (in.) | 14.63 |
| Shipping Depth (cm) | 37.16 |
| Shipping Height (in.) | 15.88 |
| Shipping Height (cm) | 40.34 |
| Product Weight (lbs.) | 17 |
| Product Weight (kg) | 7.71 |
| Weight Kilogram | 6.8 |
| Collection | Baronvale |
| Ul Cul Listed | Yes |
| Wattage | 100 |
More Dimensions | |
| Shade | 13" W x 13" D x 8.88" H / 33.02 W x 33.02 D x 22.56 H |
| Adjustable Height (min) | 48"/121.92 |
| Adjustable Height (max) | 59.75"/151.77 |
| Base | 11" W x 11" D x 1.5" H / 27.94 W x 27.94 D x 3.81 H |
3.6 out of 5
9 Reviews
9 Reviews