For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 40"h x 52"w x 40"d
Need a simple style refresh? Liven up your space with this oversized chair. Its sleek design invites you to sink into the generous cushions. Plush, textured upholstery creates a captivating look that works for aesthetics ranging from classic to contemporary. Sink into luxury—and let your living room become the envy of every guest.Read More
$519.99
Save $50.00
Corner-blocked frame
Attached back and loose seat cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Pillow with soft polyfill
Exposed feet with faux wood finish
*Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Flannel |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered, Throw Pillows Included |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Synthetic Materials |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 68.58 |
| Arm Height (in.) | 27 |
| Seat Depth (in.) | 23 |
| Seat Depth (m) | 58.42 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Seat Height (cm.) | 53.34 |
| Width (in.) | 52 |
| Width (cm) | 132.08 |
| Depth (in.) | 40 |
| Depth (cm.) | 101.6 |
| Height (in.) | 40 |
| Height (cm.) | 101.6 |
| Shipping Width (in.) | 52 |
| Shipping Width (cm) | 132.08 |
| Shipping Depth (in.) | 43 |
| Shipping Depth (cm) | 109.22 |
| Shipping Height (in.) | 35 |
| Shipping Height (cm) | 88.9 |
| Product Weight (lbs.) | 92 |
| Product Weight (kg) | 41.73 |
| Collection | Avenal Park |
| Collection Code | 50805 |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 31" / 78.74 cm |
| Top of Cushion to Top of Back | 19" / 48.26 cm |
| Leg Height | 3" / 7.62 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" / 81.28 cm |