For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 61.25"h x 19.75"w x 15.5"d
This 3-piece bookcase set brings flexible storage and charging convenience to your living space or home office. Each unit combines open shelving and drawer storage with a locking top drawer and built-in USB-A and USB-C charging ports. Designed as a cohesive wall unit, it functions as a modular bookcase, storage tower, or display shelf.Read More
Three-piece bookcase set functions as a wall unit, tower shelf, or freestanding storage system
Scratch-resistant laminate veneer finish over durable engineered wood frame
Open shelving offers accessible space for books, décor, and display items
Top drawers include secure locks to keep personal items and electronics protected
Built-in USB-A and USB-C ports provide convenient power access for devices
Modular design allows flexible placement in home office, bedroom, or living room
*Bookcase set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Mango |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Shelves | 9 |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Shelving Features | Fixed Shelves |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 19.75 |
| Width (cm) | 50.17 |
| Depth (in.) | 15.5 |
| Depth (cm.) | 39.37 |
| Height (in.) | 61.25 |
| Height (cm.) | 155.58 |
| Product Weight (lbs.) | 60.45 |
| Product Weight (kg) | 27.42 |
| Weight Kilogram | 91.72 |
| Made In | Taiwan |
| Collection | Westpark |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Carton 1 | 42" W x 27" D x 8" H / 106.68 W x 68.58 D x 20.32 H cm |
| Weight | 67.4 lbs / 30.57 kg |
| Carton 2 | 42" W x 27" D x 8" H / 106.68 W x 68.58 D x 20.32 H cm |
| Weight | 67.4 lbs / 30.57 kg |
| Carton 3 | 42" W x 27" D x 8" H / 106.68 W x 68.58 D x 20.32 H cm |
| Weight | 67.4 lbs / 30.57 kg |