For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Reimagine your modern living room and create the space of your dreams around this contemporary sectional sofa and storage ottoman. Ideal for relaxation with the family or entertaining friends, the sectional is wrapped in a cool gray fabric upholstery that complements any color palette.Read More
Create a stylish focal point in a den or living room with this gorgeous, grey sectional. Its linen-like upholstery is enhanced by subtle tufting, giving it a cool, casual look.
Qty: 1
Tackle a pair of interior living challenges with one piece. Offering valuable interior space, this storage ottoman makes a wonderful and versatile addition for a contemporary space.
Qty: 1
Includes: One (1) sectional sofa and one (1) ottoman
The Stonenesse Collection in cool grey fabric blends with a variety of decor styles
Reversible chaise lends versatility to your living room layout
Cushions are removable for easy care
Accent pillows are included and featured in a coordinating pattern
Matching storage ottoman offers additional seating or footrest
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Gray |
| Sectional Type | Stationary |
| Sectional Shape | L-Shape Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 2 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Tufted Style | Yes |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Loose |
| Sectional Features | Throw Pillows Included |
| Includes Ottoman | Yes |
| Includes Chaise | Yes |
| Material | Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 267.76 |
| Product Weight (kg) | 121.45 |
| Weight Kilogram | 142.99 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Stonenesse |
Dimensions | |
| Sectional | 110” W x 79” D x 34” H / 279.4 cm W x 200.66 cm D x 86.36 cm H |
| Ottoman | 33” W x 25” D x 18.5” H / 83.82 cm W x 63.5 cm D x 46.99 cm H |
Weight | |
| Sectional | 228.16 lbs / 103.50 kg |
| Ottoman | 39.6 lbs / 17.96 kg |