For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Transform your dining area with this sophisticated dining set, featuring a 72-inch reeded dining table and complementing upholstered side chairs. The table's ceramic top combines elegance and durability, while the reeded base adds texture and timeless appeal. Paired with side chairs upholstered in soft gray fabric, this set ensures both style and comfort.Read More
Includes: One (1) dining table and four (4) side chairs
Dining set includes a 72-inch table and upholstered side chairs
Table features a reeded base and durable ceramic top
Chairs upholstered in soft gray fabric on back and seat for comfort
Table and chair frames crafted from sturdy rubberwood
Spacious table design accommodates various seating arrangements
Elegant design with versatile finishes suits modern or classic interiors
*Dining set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Gray |
| Color/Finish Name | Brown-Gray |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric, Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Contemporary |
| Product Weight (lbs.) | 253.59 |
| Product Weight (kg) | 115.03 |
| Weight Kilogram | 131.01 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Sherwood |
| Collection Code | 193591 |
Dimensions | |
| Dining Table (108931) | 71.75" W x 39.25" D x 30.25" H / 182.25 W x 99.7 D x 76.84 H cm |
| Weight | 174.21 lbs / 79.02 kg |
| Side Chair (108932SWD) | 19.25" W x 24" D x 41.75" H / 48.9 W x 60.96 D x 106.05 H cm |
| Weight | 19.85 lbs / 9 kg |
| Carton 1 | 78" L x 46" W x 5" H / 198.12 L x 116.84 W x 12.7 H cm |
| Weight | 136.7 lbs / 62.01 |
| Carton 2 | 33" L x 29" W x 10" H / 83.82 L x 73.66 W x 25.4 H cm |
| Weight | 59.53 lbs / 27 |
| Carton 3 | 44" L x 22" W x 13" H / 111.76 L x 55.88 W x 33.02 H cm |
| Weight | 46.3 lbs / 21 |