For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 52.5"h x 81.5"w x 95.25"d
Elegance and functionality converge in this upholstered bed, designed to enhance both comfort and ambiance in your bedroom. The tufted headboard and soft fabric upholstery create a timeless, sophisticated look, while the footboard’s visual flame box insert serves as a striking centerpiece. Constructed with durable pine, plywood, and engineered wood, this bed ensures longevity and luxury.Read More
Upholstered eastern king bed with a tufted headboard in warm brown fabric
Footboard features visual flame box insert with 13 color options
Adjustable brightness levels and wireless remote control for easy operation
Integrated Bluetooth speaker for streaming music or audio
Frame made from pine, plywood, and engineered wood for durability
Soft foam padding enhances comfort and support
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Brown |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Bed Base Type | Slatted |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Wood Finish Species | Pine |
| Bed Features | Tufted, Bluetooth Capable, Built-In Power Outlets |
| Foundation Needed | No |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Width (in.) | 81.5 |
| Width (cm) | 207.01 |
| Depth (in.) | 95.25 |
| Depth (cm.) | 241.94 |
| Height (in.) | 52.5 |
| Height (cm.) | 133.35 |
| Product Weight (lbs.) | 169.52 |
| Product Weight (kg) | 76.89 |
| Weight Kilogram | 88.29 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Senna |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Carton 1 | 84" W x 54" D x 6" H / 213.36 W x 137.16 D x 15.24 H cm |
| Weight | 54 lbs / 24.49 kg |
| Carton 2 | 84" W x 20" D x 13" H / 213.36 W x 50.8 D x 33.02 H cm |
| Weight | 88.18 lbs / 40 kg |
| Carton 3 | 85" W x 12" D x 7" H / 215.9 W x 30.48 D x 17.78 H cm |
| Weight | 52.46 lbs / 23.8 kg |