For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 67.25"h x 64"w x 86.5"d
This French Provincial-inspired bed blends timeless elegance with modern craftsmanship. The arched headboard features an ecru fabric upholstered panel, framed by a gracefully curved solid poplar and engineered wood structure. A washed mango veneer finish enhances the natural grain, complementing the scalloped detailing on the footboard.Read More
Elegant bed with a gracefully arched upholstered headboard in ecru fabric
Washed mango veneer finish enhances the wood grain for a refined look
Scalloped footboard and curved edges showcase French Provincial charm
Crafted with solid poplar, engineered wood, and mango veneer for durability
Upholstered panel provides a soft, inviting surface with a sophisticated touch
Sturdy frame offers lasting support with a timeless, classic silhouette
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | Ecru/Washed Mango |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Bed Base Type | Slatted |
| Upholstered | Yes |
| Wood Finish Species | Mango/Poplar |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Foundation Needed | No |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Traditional |
| Width (in.) | 64 |
| Width (cm) | 162.56 |
| Depth (in.) | 86.5 |
| Depth (cm.) | 219.71 |
| Height (in.) | 67.25 |
| Height (cm.) | 170.82 |
| Product Weight (lbs.) | 141.77 |
| Product Weight (kg) | 64.31 |
| Weight Kilogram | 78.72 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Revello |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Carton 1 | 68" W x 48" D x 6" H / 172.72 W x 121.92 D x 15.24 H cm |
| Weight | 82.94 lbs / 37.62 kg |
| Carton 2 | 75" W x 23" D x 6" H / 190.5 W x 58.42 D x 15.24 H cm |
| Weight | 33.28 lbs / 15.1 kg |
| Carton 3 | 86" W x 13" D x 7" H / 218.44 W x 33.02 D x 17.78 H cm |
| Weight | 57.33 lbs / 26 kg |