For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 33"h x 175.5"w x 133.5"d
This six-piece gray L-shape sectional features a modular design with soft boucle fabric, wide track arms, and feather-blend cushions for comfort and style. Includes three armless chairs, two corners, and an ottoman—ideal for spacious living areas and flexible seating arrangements.Read More
Includes: Three (3) armless chairs, two (2) corner chairs, and one (1) ottoman
Relaxed style infuses comfort and inviting appeal into a modern sectional sofa
Neutral boucle upholstery is soft and inviting, with modern appeal for a fresh, updated look
Six-piece sectional design includes an ottoman for added comfort and relaxation
Wide track arms emphasize a low profile silhouette and inviting stance
Plush foam cushions and feather blend create luxurious comfort and support for the whole family
Performance fabric prevents immediate absorption, allowing for easier cleanup
*6-Piece sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Gray |
| Sectional Type | Stationary |
| Sectional Shape | L-Shape Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 6 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Attached |
| Armless | Yes |
| Material | Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Transitional |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Arm Height (cm.) | 63.5 |
| Seat Width ( in.) | 153 |
| Seat Width (cm) | 388.62 |
| Seat Depth (in.) | 22.5 |
| Seat Depth (m) | 57.15 |
| Seat Height (in.) | 22 |
| Seat Height (cm.) | 55.88 |
| Width (in.) | 175.5 |
| Width (cm) | 445.77 |
| Depth (in.) | 133.5 |
| Depth (cm.) | 339.09 |
| Height (in.) | 33 |
| Height (cm.) | 83.82 |
| Product Weight (lbs.) | 408.1 |
| Product Weight (kg) | 185.11 |
| Weight Kilogram | 189.1 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
| Collection | Raleigh |
| Collection Code | G551754 |
| Customizable Features Upholstered Seating | Upholstery |
Other Dimensions | |
| Armless Chair | 45.5" L x 43.5" W x 24" H / 68.2 lbs /115.6 cm x 110.5 cm x 61 cm / 30.9 kg |
| Corner | 45.5" L x 45.5" W x 24" H / 80.3 lbs /115.6 cm x 115.6 cm x 61 cm / 36.4 kg |
| Ottoman | 43.5" L x 43.5" W x 17" H / 51.7 lbs /110.5 cm x 110.5 cm x 43.2 cm / 23.5 kg |