For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
You'll feel proud to offer guests a seat at this dining room set. Inspired by traditional European decor, the table is designed with a spacious rectangular tabletop and a double pedestal base with exquisitely curved accents. Upholstered dining chairs are available in a versatile grey color, which perfectly blends with the color of the table.Read More
Bring romance and sophisticated style to a transitional space. Elegance abounds in this everyday dining chair that hints at a formal motif.
Request a Quote
Qty: 6
Celebrate a curvy, dramatic silhouette that adds an artful elegance to a formal space. This formal dining table offers a lush antique noir finish wood construction with a polished aesthetic.
Qty: 1
Rectangular dining table with antique noir finish and double pedestal base
Grey velvet chairs feature curved arms and nailhead trim detailing
Upholstered chairs include padded backs and seats for added comfort
Traditional European styling suits formal dining rooms and elegant spaces
Chairs supported by tapered hardwood legs in matching dark tone
Crafted from hardwood, engineered wood, velvet fabric, and foam
*Dining set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black, Gray |
| Color/Finish Name | Antique Noir-Gray |
| Number of Pieces | 7 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Upholstery Material | Velvet |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Fabric, Engineered Wood |
| Design Style | Traditional |
| Seat Depth (in.) | 18.25 |
| Seat Height (in.) | 20.25 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Phelps |
Dimensions | |
| Table | 94.75”–122.75” W x 42” D x 30” H / 240.67–311.39 cm W x 106.68 cm D x 76.2 cm H |
| Chair | 23.5” W x 24.75” D x 37.75” H / 59.69 cm W x 62.87 cm D x 95.89 cm H |
Weight | |
| Table | 229.28 lbs / 104 kg |
| Chair | 18.51 lbs / 8.4 kg |