For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
This transitional dining set combines timeless design with elegant details for a versatile and functional dining space. Featuring a round dining table with a rich brown finish, angular legs, and a convenient open shelf, it provides both style and practicality.Read More
Includes: One (1) dining table and six (6) side chairs
Dining set includes a round table with a rich brown finish and matching upholstered chairs
Table features angular legs and an open lower shelf for added storage and style
Chairs upholstered in light tan fabric with foam-padded seats for enhanced comfort
Wrapped backrests with unique brown tie accents add a sophisticated, stylish detail
Constructed from rubberwood, engineered wood, and fabric for lasting durability
Perfect for transitional or modern dining spaces with a warm, refined aesthetic
*Table set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, White |
| Color/Finish Name | Brown/Light Tan |
| Number of Pieces | 7 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Product Weight (lbs.) | 187.42 |
| Product Weight (kg) | 85.01 |
| Weight Kilogram | 104.11 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Ottowa |
| Collection Code | 193661 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Dining Table (193661) | 70.75" W x 39.25" D X 30" H / 179.71 W x 99.7 D x 76.2 H cm |
| Weight | 103.64 lbs / 47.01 kg |
| Side Chair (193662) | 18.75" W x 21.5" D X 32.25" H / 47.63 W x 54.61 D x 81.92 H cm |
| Weight | 13.89 lbs / 6.3 kg |
| Carton 1 | 78" W x 43" D X 7" H / 198.12 W x 109.22 D x 17.78 H cm |
| Weight | 120.39 lbs / 54.61 kg |
| Carton 2 | 35" W x 21" D X 13" H / 88.9 W x 53.34 D x 33.02 H cm |
| Weight | 36.38 lbs / 16.5 kg |
| Carton 3 | 35" W x 21" D X 13" H / 88.9 W x 53.34 D x 33.02 H cm |
| Weight | 36.38 lbs / 16.5 kg |
| Carton 4 | 35" W x 21" D X 13" H / 88.9 W x 53.34 D x 33.02 H cm |
| Weight | 36.38 lbs / 16.5 kg |