For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 37.75"h x 81.25"w x 43.75"d
Elevate your living space with the rustic charm and versatility of this twin daybed with trundle, perfect for accommodating guests or maximizing functionality in a small space. Crafted with a solid rubberwood frame, this daybed showcases a mission-inspired design with intricate panel details and subtle metal accents, all finished in a warm rustic honey tone.Read More
Twin daybed with trundle offers versatile use as a sofa alternative or extra guest bed
Rustic honey finish enhances the mission-inspired design for warm, inviting appeal
Solid rubberwood construction with metal accents for added durability and style
Trundle can be used for additional storage or as a secondary sleeping area (mattress not included)
Perfect for maximizing space in a living room, guest room, or small bedroom setting
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Rustic Honey |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Daybed |
| Bed Base Type | Slatted |
| Number of Drawers | 1 |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Bed Features | Storage |
| Foundation Needed | No |
| Material | Engineered Wood, Wood |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Farmhouse |
| Width (in.) | 81.25 |
| Width (cm) | 206.38 |
| Depth (in.) | 43.75 |
| Depth (cm.) | 111.13 |
| Height (in.) | 37.75 |
| Height (cm.) | 95.89 |
| Product Weight (lbs.) | 163.13 |
| Product Weight (kg) | 73.99 |
| Weight Kilogram | 84 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Oakdale |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Carton 1 | 50" W x 36" D x 8" H / 127 W x 91.44 D x 20.32 H cm |
| Weight | 66.13 lbs / 30 kg |
| Carton 2 | 82" W x 24" D x 7" H / 208.28 W x 60.96 D x 17.78 H cm |
| Weight | 50.71 lbs / 23 kg |
| Carton 3 | 83" W x 22" D x 7" H / 210.82 W x 55.88 D x 17.78 H cm |
| Weight | 68.34 lbs / 31 kg |