For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 75.25"h x 63"w x 16.5"d
Bring sophisticated grace to your bedroom with this chic dresser, designed to lend an elegant touch to your personal sanctuary. Its felt-lined drawers offer safekeeping for delicate belongings, while the hidden jewelry drawer provides a discreet space for your treasures. The glittery panel across the front sparkles with opulence, enhancing the dresser's allure.Read More
Elegant dresser with felt-lined drawers for delicate item storage
Hidden jewelry drawer for discreet valuables storage
Glittery front panel adds a sparkling, opulent touch
Cheerful framed mirror with linear, dimensional design
Multiple finish options available to match your decor
Country of Origin: Malaysia
*Dresser and mirror set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color-Finish Name | White |
| Number of Drawers | 7 |
| Dressers/Chest Of Drawer Features | Hidden Drawer, Felt-Lined Drawer |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Glass |
| Design Style | Modern |
| Width (in.) | 63 |
| Depth (in.) | 16.5 |
| Height (in.) | 75.25 |
| Product Weight (lbs.) | 206.83 |
| Collection | Miranda |
| Collection Code | G205113 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Other Dimension: | |
| Dresser Shipping Dimension | 65.16" L x 19.1" W x 41.34" H |
| Dresser Shipping Weight | 198.45 lbs |
| Cubes | 30 |
| Mirror Shipping Dimension | 48.82" L x 39.18" W x 2.56" H |
| Mirror Shipping Weight | 35.28 lbs |
| Cubes | 3 |