For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
This refined dining set pairs timeless craftsmanship with a modern touch for a stylish and functional space. The extension dining table features a removable 16-inch leaf, expanding from 60 to 76 inches to accommodate various gatherings. Solid pine, engineered wood, and oak veneer construction ensure long-term durability.Read More
Includes: One (1) extension dining table and six (6) side chairs
Extension dining table expands from 60 to 76 inches for versatile use
Solid pine, engineered wood, and oak veneer ensure lasting durability
Brown Windsor-style side chairs feature a classic design with modern refinement
Slender spindles and contoured backrests offer ergonomic support
Solid hardwood chair frames provide reliable strength and stability
A well-balanced dining set ideal for everyday meals or special occasions
*Dining set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Natural |
| Number of Pieces | 7 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish Species | Oak/Pine |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Farmhouse |
| Product Weight (lbs.) | 220.44 |
| Product Weight (kg) | 99.99 |
| Weight Kilogram | 123.99 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Middleton |
| Collection Code | 108540 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store For Details |
Dimensions | |
| Dining Table (108540) | 60" W x 40.25" D X 30.25" H / 152.4 W x 102.24 D x 76.84 H cm |
| Weight | 127.86 lbs / 58 kg |
| Side Chair (108546NAT) | 18" W x 23.25" D X 36.75" H / 45.72 W x 59.06 D x 93.35 H cm |
| Weight | 15.43 lbs / 7 kg |
| Carton 1 | 65" W x 46" D X 9" H / 165.1 W x 116.84 D x 22.86 H cm |
| Weight | 116.84 lbs / 53 kg |
| Carton 2 | 34" W x 34" D X 12" H / 86.36 W x 86.36 D x 30.48 H cm |
| Weight | 37.47 lbs / 17 kg |
| Carton 3 | 33" W x 25" D X 22" H / 111.76 W x 63.5 D x 55.88 H cm |
| Weight | 39.68 lbs / 18 kg |
| Carton 4 | 33" W x 25" D X 22" H / 111.76 W x 63.5 D x 55.88 H cm |
| Weight | 39.68 lbs / 18 kg |
| Carton 5 | 33" W x 25" D X 22" H / 111.76 W x 63.5 D x 55.88 H cm |
| Weight | 39.68 lbs / 18 kg |