For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
The Coaster® Leandro 5-piece burnished black queen panel bedroom set offers timeless elegance and durability. Featuring a sleek finish, sturdy construction, and coordinated pieces, this set provides a refined and cohesive look, creating a comfortable and sophisticated atmosphere in your bedroom.Read More
Includes: One queen bed, one nightstand, one dresser, one dresser mirror, and one chest of drawers
Bedroom set finished in burnished black for a grounded, contemporary aesthetic
Wingback bed features cream upholstered headboard with refined tufted detail
Top drawers are lined in black felt for added care of jewelry and essentials
Heavy-duty soft-closing glides provide smooth, quiet drawer functionality
English dovetail joinery ensures lasting strength and clean internal construction
Dust panel base and recessed pulls give each case piece a sleek, enclosed profile
*5-piece bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black, Beige |
| Color/Finish Name | Burnished Black-Cream |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Ash |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Weight Kilogram | 361.98 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Leandro |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Dimensions | |
| Queen Bed (222491Q) | 65.5"W x 90.5"D x 54.5"H / 166.37 cm x 229.87 cm x 138.43 cm |
| Weight | 151.01 Lbs (68.5 kg) |
| Nightstand (222492) | 28.25"W x 17.25"D x 26.5"H / 72.39 cm x 43.82 cm x 67.31 cm |
| Weight | 63.93 (28.99 kg) |
| Dresser (222493) | 44"W x 1.75"D x 41"H / 111.76 cm x 4.45 cm x 104.14 cm |
| Weight | 39.68 Lbs (17.68 kg) |
| Dresser Mirror (222494) | 44"W x 1.75"D x 41"H / 111.76 cm x 4.45 cm x 104.14 cm |
| Weight | 39.68 Lbs (17.68 kg) |
| Chest (222495) | 40"W x 19"D x 52.5"H / 101.6 cm x 48.26 cm x 133.35 cm |
| Weight | 208.33 Lbs (94.5 kg) |