For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
The 4-Piece Barley Brown Queen Bedroom Set features a rich barley brown finish, a queen bed with a panel headboard, a six-drawer dresser, a matching mirror, and a nightstand. This set combines contemporary design with ample storage and elegant style for a cohesive bedroom look.Read More
Includes: One (1) queen bed, one (1) nightstand, one (1) dresser, and one (1) dresser mirror
Four bed drawers add easy storage to a modern four-piece bedroom set with an upholstered headboard
Built-in LED lighting adds ambiance and contemporary appeal to a squared headboard and nightstand
Headboard features an upholstered panel with foam cushioning and neutral beige fabric
Barley brown finish is soft and neutral, offering a fresh palette for the linens of your choice
LED nightstand adds a drawer and shelf while the dresser includes six drawers and a framed mirror
*4-Piece bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Barley Brown |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Fabric, Engineered Wood |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 502.75 |
| Product Weight (kg) | 228.04 |
| Weight Kilogram | 271.05 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Kenora |
| Collection Code | G224853 |
Other Dimensions | |
| Queen Bed | 64.75" × 86.50" × 56" / 228.16 lbs 164.37cm × 219.71cm × 142.24cm / 103.49kg |
| Nightstand | 20.87" L x 20.47" W x 29.13" H / 59.54 lbs / 53.03cm × 51.99cm × 73.99cm / 27.01kg |
| Dresser | 67" L x 21.06" W x 43.70" H / 209.48 lbs /170.18cm × 53.48cm × 110.9cm / 95kg |
| Dresser Mirror | 47.05" L x 36.81" W x 3.54" H / 44.10 lbs /119.44cm × 93.51cm × 8.99cm / 20kg |