For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Wrap yourself in the comfort of this chenille power reclining sofa set, where modern design meets everyday luxury. Smooth push-button recliners offer effortless motion, while plush cushioning and padded headrests enhance relaxation. The loveseat includes a center console with lift-top storage and removable stainless steel cup holders.Read More
Soft chenille upholstery and a sturdy metal frame complete this inviting ensemble.
Power reclining seats operate with smooth push-button control for personalized comfort
Dark grey chenille upholstery features a soft texture with a refined woven appearance
Plush cushioning and padded headrests support extended periods of relaxation
Loveseat includes a center console with lift-top storage for added functionality
Two removable stainless steel cup holders offer clean and convenient drink access
Durable metal framing provides lasting strength and daily structural support
*3-piece sofa set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Dark Gray |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Recliner Mechanism | Power |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Power Reclining Option | Headrest |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric |
| Design Style | Transitional |
| Weight Kilogram | 239.06 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Kennett |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Overall Product Dimensions | |
| Power Recliner Sofa (610154P) | 81" W x 37.5" D x 39.25" H / 191.86 lbs | 205.74 x 95.25 x 99.69 cm / 87.02 kg |
| Seat Width | 66.5" / 168.91 cm |
| Seat Depth | 21.75" / 55.24 cm |
| Seat Height | 20" / 50.8 cm |
| Arm Height | 24.5" / 62.23 cm |
| Power Loveseat (610155P) | 70" W x 37.5" D x 39.25" H / 191.86 lbs | 177.8 x 95.25 x 99.69 cm / 87.02 kg |
| Seat Width | 21.75" / 55.24 cm |
| Seat Depth | 21.75" / 55.24 cm |
| Seat Height | 20" / 50.8 cm |
| Arm Height | 24.5" / 62.23 cm |
| Power Recliner (610156P) | 37" W x 37.5" D x 39.25" H / 99.23 lbs | 93.98 x 95.25 x 99.69 cm / 45 kg |
| Seat Width | 22.75" / 57.78 cm |
| Seat Depth | 21.75" / 55.24 cm |
| Seat Height | 20" / 50.8 cm |
| Arm Height | 24.5" / 62.23 cm |