For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
This 5-piece bedroom collection features a crisp white finish with clean, simple lines for a fresh and airy feel. It combines style and practical storage, enhancing the comfort and functionality of your bedroom space.Read More
Includes: One (1) queen bed, one (1) nightstand, one (1) dresser, one (1) dresser mirror, and one (1) chest
Perfect for contemporary and modern bedrooms
Clean styling with diamond shaped stitching and gold metal plates as decoration and golden legs
The bright, white finished frame ensures a light and airy disposition
Ample plush foam filling distributes perfectly to support different body positions
Upholstered in a bright, white leatherette throughout the platform bed frame
Gold finished hardware and bar buttons create a luxe flair
Adjust your seating position with ease using the pull handle located on the side panel
*5-Piece bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White |
| Color-Finish Name | White |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Panel |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Faux Leather, Wood, Glass |
| Design Style | Modern |
| Weight Kilogram | 219.09 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Kendall |
| Collection Code | G224403 |
Dimensions | |
| Queen Bed (224401Q) | 87L x 64.25W x 49.25H / 55.57 lbs / 220.98 cm × 163.2 cm × 125.1 cm / 25.2 kg |
| Shipping Dimensions | 66.54L x 26.78W x 5.52H /169 cm × 68 cm × 14.02 cm |
| Nightstand (224402) | 21.75"W x 15.75" D x 24.75" H/40.79lbs / 55.25 cm × 40.01 cm × 62.87 cm / 18.5 kg |
| Shipping Dimensions | 24.81" L x 18.9" W x 23.63" H / 48.07 lbs / 63.02 cm × 48 cm × 60.03 cm / 21.8 kg |
| Dresser (224403) | 58.5"W x 15.75" D x 34.25" H/ 154.1lbs / 148.59 cm × 40.01 cm × 87 cm / 69.9 kg |
| Shipping Dimensions | 61.61" L x 18.9" W x 32.87" H / 176.9 lbs / 156.54 cm × 48 cm × 83.51 cm / 80.2 kg |
| Dresser Mirror (2244040) | 39.5"W x 1" D x 39.5" H/26.9lbs / 100.33 cm × 2.54 cm × 100.33 cm / 12.2 kg |
| Shipping Dimensions | 42.92" L x 42.13" W x 2.56" H / 33.07 lbs / 109.04 cm × 107 cm × 6.5 cm / 15 kg |
| Chest (224405) | 31.5"W x 15.75" D x 49.75" H/ 145.7lbs / 80.01 cm × 40.01 cm × 126.37 cm / 66.1 kg |
| Shipping Dimensions | 35.04" L x 18.9" W x 48.42" H / 162.8 lbs / 89 cm × 48 cm × 123 cm / 73.9 kg |