For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Create a cohesive and inviting space with this four-piece bedroom set, blending transitional style with modern highlights. The set includes a bed, nightstand, dresser, and mirror, each finished in natural pine, exuding warmth and sophistication.Read More
Includes: One (1) California king bed, one (1) nightstand, one (1) dresser, and one (1) dresser mirror
Transitional four-piece California king bedroom set
Finished in natural pine for a warm and inviting look
Bed features a vertical channeled upholstered headboard in cream fabric
Softly curved fronts and square tapered legs for a refined design
Accented with antique nickel hardware for a sophisticated finish
Country of Origin: Malaysia
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Beige |
| Color-Finish Name | Natural Pine |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Performance Fabric | Yes |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer, Laminate |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Maple/Pine |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Design Style | Transitional |
| Collection | Granada |
| Collection Code | G224923 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
Dimensions | |
| California King Bed | 80.25"W x 93.75"D x 53.25"H / 105.18 lbs |
| Nightstand | 25.5"W x 16"D x 25.5"H / 50.94 lbs |
| Dresser | 61.25"W x 19"D x 37.25"H / 165.6 lbs |
| Dresser Mirror | 47.75"W x 1.75"D x 38.25"H / 28 lbs |
Shipping Dimensions | |
| Carton 1 (WxDxH) | 40.75" x 85.04" x 8.47" |
| Carton 1 Weight | 55.12 lbs |
| Carton 2 (WxDxH) | 20.87" x 85.04" x 5.91" |
| Carton 2 Weight | 35.28 lbs |
| Carton 3 (WxDxH) | 14.17" x 91.14" x 6.30" |
| Carton 3 Weight | 47.19 lbs |
| Carton 4 (WxDxH) | 21.06" x 28.35" x 29.53" |
| Carton 4 Weight | 65.71 lbs |
| Carton 5 (WxDxH) | 22.44" x 64.37" x 43.50" |
| Carton 5 Weight | 201.54 lbs |
| Carton 6 (WxDxH) | 52.36" x 41.34" x 3.74" |
| Carton 6 Weight | 38.15 lbs |