For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Create a sophisticated retreat in your bedroom with this bedroom set. Featuring a transitional design with rounded corners and trending details, this set includes a canopy bed, nightstand, dresser, mirror, and optional chest.Read More
Includes: One (1) eastern king bed, one (1) nightstand, one (1) dresser, one (1) dresser mirror
Four-piece queen canopy bedroom set
Transitional design with rounded corners and trending details
Dark cocoa finish with brass knobs for a sophisticated look
Solid hardwood and ash veneer construction for durability
Perfect for creating a sophisticated bedroom retreat
Country of Origin: Malaysia
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color-Finish Name | Dark Cocoa |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Bed Size | Queen |
| Bed Type | Poster |
| Wood Finish Species | Ash |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 345.08 |
| Collection | Gran Park |
| Collection Code | G224933 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
Dimension & Weight: | |
| Queen Bed | 63"W x 87"D x 80.25"H / 133.18 lbs |
| Nightstand | 27"W x 16"D x 25.5"H |
| Weight | 42.56 lbs |
| Dresser | 61"W x 18.25"D x 36"H |
| Weight | 147.07 lbs |
| Dresser Mirror | 40.75"W x 1.25"D x 36.75"H |
| Weight | 22.27 lbs |
| Shipping Box 1 | 65.35"W x 26.97"D x 7.87"H |
| Shipping Box 2 | 89.17"W x 26.77"D x 5.91"H |
| Shipping Box 3 | 30.51"W x 19.29"D x 31.30"H |
| Shipping Box 4 | 64.76"W x 21.65"D x 41.93"H |