For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 57"h x 89.75"w x 79.25"d
This Bedroom Set combines soft curvature and linear polish in a clean modern silhouette. Each piece features elongated brushed nickel pulls and subtle vertical tube accents that frame smooth white surfaces.Read More
Includes: One California king bed, one nightstand, one dresser, and one dresser mirror
Bedroom set features rounded silhouettes and clean lines for modern storage and sleep
White finish pairs with brushed nickel pulls and vertical metal tube detailing
Bed includes light gray fabric panels with soft foam for cushioned comfort
Felt-lined top drawers offer tinted interiors and integrated charging access
Drawers glide on 45mm metal runners with dovetail joints for smooth daily use
Built from solid Asian hardwood, engineered wood, and a smooth laminate veneer
One california king bed, one nightstand, one dresser, and one dresser mirror
*5-piece bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Gray |
| Color/Finish Name | Gray-Light |
| Number of Pieces | 4 Piece Set |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Width (in.) | 89.75 |
| Width (cm) | 227.97 |
| Depth (in.) | 79.25 |
| Depth (cm.) | 201.30 |
| Height (in.) | 57 |
| Height (cm.) | 144.78 |
| Product Weight (lbs.) | 137.77 |
| Product Weight (kg) | 62.49 |
| Weight Kilogram | 230.80 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gracemont |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Dimensions | |
| California King Bed ( 225071KW ) | 79.25"W x 89.75"D x 57"H / 31.201 cm x 35.33 cm x 22.44 cm |
| Weight | 137.77 lbs ( 62.49 kg ) |
| Dresser ( 225073 ) | 65.25"W x 18"D x 36.25"H / 165.74 cm x 45.72 cm x 92.08 cm |
| Weight | 198.45 lbs ( 90.02 kg ) |
| Dresser Mirror ( 225074 ) | 43"W x 2"D x 38.25"H / 109.22 cm x 5.08 cm x 97.16 cm |
| Weight | 38.59 lbs ( 17.5 kg ) |
| Nightstand ( 225072 ) | 27"W x 17.25"D x 26.75"H / 68.58 cm x 43.82 cm 67.95 cm |
| Weight | 61.74 lbs (12.7 kg ) |