For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
This mid-century dining set combines sculptural elegance with practical performance. The fixed-top table features a recessed ceramic surface with marble-like tones framed in solid wood, offering an impermeable, heat-resistant, and easy-to-clean finish. Slatted angular legs add architectural flair.Read More
The side chairs provide plush grey upholstery, curved backrests for support, and gently rounded frames. Crafted for comfort and durability, this set seats six with effortless style.
Includes: One (1) dining table and six (6) side chairs
Dining set with recessed ceramic tabletop and grey upholstered curved-back side chairs
Tabletop features marble-look tones and is heat resistant, stain resistant, and easy to clean
Solid wood frame and softly curved edges add durability and vintage-inspired charm
Slatted angular legs bring mid-century character with a sculptural foundation
Chairs feature plush grey fabric and rounded posts for comfort and subtle detail
Crafted from solid rubberwood, ceramic composite, engineered wood, fabric, and foam
*Dining set, all other products are sold separately. Images may not reflect actual size. Color in images may differ in person. See store for the actual color and finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Gray, White |
| Color/Finish Name | Gray-Weathered Natural-White |
| Number of Pieces | 7 Piece Set |
| Seating Capacity | 6 |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Solid Wood |
| Wood Finish Species | Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Fabric, Engineered Wood, Ceramic |
| Design Style | Mid-Century Modern |
| Weight Kilogram | 149.03 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Croyden |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Dimensions | |
| Dining Table | 70.75"x35.25"x29.75" / 179.71x89.54x75.57 cm |
| Weight | 158.76 lbs. / 72.01 kg |
| Side Chair | 19.75"x25"x36.5" / 50.17x63.5x92.71 cm |
| Weight | 38.59 lbs. / 17.5 kg |