For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 38"h x 150"w x 40"d
This three-seat home theater seating set combines modern convenience with plush comfort. Each power recliner offers smooth adjustability, while two center consoles feature lift-top storage and dual stainless steel cup holders. Upholstered in soft fabric, the generously padded cushions and pillow-top armrests enhance relaxation.Read More
Includes: One (1) left arm facing power recliner, two (2) consoles, one (1) armless power recliner, and one (1) right arm facing power recliner
Three-seat home theater seating with smooth power reclining functionality
Soft gray fabric upholstery provides a plush, inviting seating experience
Two center consoles include lift-top storage for convenient organization
Dual stainless steel cup holders in each console for easy drink access
Pillow-top armrests and generously padded cushions for added comfort
Smooth, adjustable reclining mechanism offers personalized relaxation
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color-Finish Name | Gray |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Loose |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric |
| Design Style | Transitional |
| Arm Height (in.) | 24.5 |
| Arm Height (cm.) | 62.23 |
| Seat Depth (in.) | 25 |
| Seat Depth (m) | 63.5 |
| Seat Height (in.) | 23.5 |
| Seat Height (cm.) | 59.69 |
| Width (in.) | 150 |
| Width (cm) | 381 |
| Depth (in.) | 40 |
| Depth (cm.) | 101.6 |
| Height (in.) | 38 |
| Height (cm.) | 96.52 |
| Product Weight (lbs.) | 415.38 |
| Product Weight (kg) | 188.41 |
| Weight Kilogram | 210.16 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Collins |
Shipping Dimensions | |
| Carton 1 | 39" W x 39" D x 27" H / 99.06 W x 99.06 D x 68.58 H cm |
| Weight | 115.28 lbs / 52.29 kg |
| Carton 2 | 40" W x 24" D x 15" H / 101.6 W x 60.96 D x 38.1 H cm |
| Weight | 37.18 lbs / 16.86 kg |
| Carton 3 | 40" W x 24" D x 15" H / 101.6 W x 60.96 D x 38.1 H cm |
| Weight | 37.18 lbs / 16.86 kg |
| Carton 4 | 43" W x 40" D x 27" H / 109.22 W x 101.6 D x 68.58 H cm |
| Weight | 136.84 lbs / 62.07 kg |
| Carton 5 | 43" W x 40" D x 27" H / 109.22 W x 101.6 D x 68.58 H cm |
| Weight | 136.84 lbs / 62.07 kg |