For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
This five-piece dining set invites connection with timeless charm and everyday warmth. The round table, finished in rich dark brown, provides an intimate setting for shared meals and easy conversation.Read More
Four coordinating chairs feature gracefully curved double cross-backs and plush light tan upholstered seats that offer gentle support. Crafted from solid rubberwood, mango veneer, and soft-touch fabric, this set brings cozy elegance to kitchens, breakfast nooks, or dining spaces where comfort meets classic design.
Includes: One (1) dining table and four (4) side chairs
Five-piece dining set with round table and four cross-back upholstered dining chairs
Dark brown wood finish offers depth and warmth with classic appeal
Chairs feature gently curved double cross-backs for style and support
Light tan fabric seats are foam cushioned for comfortable daily dining
Crafted from solid rubberwood, mango veneer, engineered wood, and fabric
Perfect for breakfast nooks, kitchens, or small dining spaces with timeless style
*Dining table set, all other products are sold separately. Images may not reflect actual size. Color in images may differ in person. See store for the actual color and finish.
General Specs | |
| Color | Beige, Brown |
| Color/Finish Name | Dark Brown-Light Tan |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Shape | Round |
| Wood Finish Material | Solid Wood, Veneer |
| Wood Finish Species | Mango/Rubberwood |
| Armless | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric, Engineered Wood, Wood |
| Design Style | Transitional |
| Seat Width ( in.) | 18.5 |
| Seat Width (cm) | 46.99 |
| Seat Depth (in.) | 16.5 |
| Seat Depth (m) | 41.91 |
| Seat Height (in.) | 18.25 |
| Seat Height (cm.) | 46.35 |
| Shipping Width (in.) | 45.47 |
| Shipping Width (cm) | 115.49 |
| Shipping Depth (in.) | 45.47 |
| Shipping Depth (cm) | 115.49 |
| Shipping Height (in.) | 15.55 |
| Shipping Height (cm) | 39.5 |
| Weight Kilogram | 58 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Barton |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Dimensions | |
| Table | 42"x30.25"x42" / 106.68x76.84x106.68 cm |
| Weight | 46.31 lbs. / 21 kg |
| Chair | 18.5"x21.25"x37.5" / 46.99x53.98x95.25 cm |
| Weight | 15.44 lbs. / 7 kg |
| Table Depth | 42" / 106.68 cm |