For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Featuring a California king-size bed, dresser, mirror, nightstand, and chest this set combines a cream finish with washed oak accents for a cozy aesthetic. The durable construction and elegant design make it an ideal choice for those looking to enhance their bedroom's ambiance with a touch of sophistication and comfort.Read More
Wood Finish: Washed Oak
Fabric Color: Cream
Includes: One (1) eastern king bed, one (1) nightstand, one (1) dresser, one (1) dresser mirror, and one (1) chest
Country of Origin: Vietnam
*Bedroom set only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown, Beige |
| Color-Finish Name | Cream/Washed Oak |
| Number of Pieces | 5 Piece Set |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Panel |
| Wood Finish Species | Birch/Poplar |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Design Style | Transitional |
| Product Weight (lbs.) | 719.3 |
| Collection | Durango |
| Collection Code | G223273 |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Other Dimensions | |
| Weight Capacity | 600 lbs |
| Box 1: Headboard | 84.26" L x 60.83" W x 5.71" H / 121.25 lbs |
| Headboard Cube | 17 |
| Box 2: Footboard | 84.26" L x 26.19" W x 4.53" H / 49 lbs |
| Footboard Cube | 6 |
| Box 3: Side Rails and Slats | 90.56" L x 18.51" W x 7.49" H / 97.2 lbs |
| Side Rails and Slats Cube | 7 |
| Box 4: Nightstand | 32.68" L x 21.07" W x 32.48" H / 77.17lbs |
| Nightstand Cube | 13 |
| Box 5: Dresser | 72.84" L x 22.64" W x 41.34" H / 238.09 lbs |
| Dresser Cube | 39 |
| Box 6: Dresser Mirror | 55.52" L x 43.31" W x 3.16" H / 51.8 lbs |
| Dresser Mirror Cube | 4 |
| Box 7: Chest | 40.95" L x 22.44" W x 57.28" H / 169.75 lbs |
| Chest Cube | 30 |
| California King Bed Dimensions | 81" W x 90" D x 80" H |
| Nightstand Dimensions | 30" W x 18" D x 29.5" H |
| Dresser Dimensions | 70" W x 20" D x 38.5" H |
| Dresser Mirror Dimensions | 52.25" W x 1.5" D x 40" H |
| Chest Dimensions | 38" W x 20" D x 54.5" H |