For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 39"h x 90"w x 62"d
Urban contemporary meets mid-century (with a pop of trend-right color) in this sofa chaise sleeper. Supremely soft upholstery, teeming with luster and movement, finesses the piece with just the right touch. Gently flared arms and tufted back cushions let you bask in the glow of superior style, while the pull-out queen mattress is crafted of quality memory foam.Read More
$1,089.99
Save $110.00
Corner-blocked frame
Attached tufted back and reversible loose seat cushions
Accent pillows included
Pillows with soft polyfill
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Tapered accent legs
Included bi-fold queen memory foam mattress sits atop a supportive steel frame
Memory foam provides better airflow for a cooler night’s sleep
Memory foam encased in damask ticking
*Sofa chaise sleeper only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Clay |
| Seating Capacity | 3 |
| Sleeper Type | Lift & Pull |
| Mattress Size | Queen |
| Pillow Back Type | Attached |
| Additional Seating Features | Tufted, Throw Pillows Included |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 90 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Arm Height (cm.) | 66.04 |
| Seat Depth (in.) | 45 |
| Seat Depth (m) | 114.3 |
| Seat Height (in.) | 22 |
| Seat Height (cm.) | 55.88 |
| Width (in.) | 90 |
| Width (cm) | 228.6 |
| Depth (in.) | 62 |
| Depth (cm.) | 157.48 |
| Height (in.) | 39 |
| Height (cm.) | 99.06 |
| Shipping Width (in.) | 88 |
| Shipping Width (cm) | 223.52 |
| Shipping Depth (in.) | 42 |
| Shipping Depth (cm) | 106.68 |
| Shipping Height (in.) | 30.67 |
| Shipping Height (cm) | 77.9 |
| Product Weight (lbs.) | 237 |
| Product Weight (kg) | 107.5 |
| Weight Kilogram | 107.5 |
| Collection | Amity Bay |
| Collection Code | 67204 |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 77" / 195.58 cm |
| Leg Height | 4.5" / 11.43 cm |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" / 81.28 cm |
| Mattress Size | 4" W x 60" D x 72" H / (10.16 cm W x 152.4 cm D x 182.88 cm H) |