For screen reader problems with this website, please call630-633-13136 3 0 6 3 3 1 3 1 3Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 39"h x 38"w x 41"d
Urban contemporary meets mid-century (with a pop of trend-right color) in this chair. Supremely soft upholstery, teeming with luster and movement, finesses the piece with just the right touch. Gently flared arms and tufted back cushions let you bask in the glow of superior style.Read More
$499.99
Save $50.00
Corner-blocked frame
Attached tufted back and reversible loose seat cushions
High-quality foam cushions wrapped in poly fiber
Polyester upholstery
Tapered accent legs
Platform foundation system resists sagging 3x better than spring system after 20,000 testing cycles by providing more even support
Smooth platform foundation maintains tight, wrinkle-free look without dips or sags that can occur over time with sinuous spring foundations
*Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Clay |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered, Tufted |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Synthetic Materials |
| Design Style | Contemporary |
| Arm Height (cm.) | 66 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Depth (in.) | 24 |
| Seat Depth (m) | 60.9 |
| Seat Height (in.) | 22 |
| Seat Height (cm.) | 55.8 |
| Width (in.) | 38 |
| Width (cm) | 96.52 |
| Depth (in.) | 41 |
| Depth (cm.) | 104.1 |
| Height (in.) | 39 |
| Height (cm.) | 99.06 |
| Shipping Width (in.) | 38 |
| Shipping Width (cm) | 96.52 |
| Shipping Depth (in.) | 40 |
| Shipping Depth (cm) | 101.6 |
| Shipping Height (in.) | 30.67 |
| Shipping Height (cm) | 77.9 |
| Product Weight (lbs.) | 71 |
| Product Weight (kg) | 32.21 |
| Weight Kilogram | 32.21 |
| Collection | Amity Bay |
| Collection Code | 67204 |
Additional Dimensions | |
| Distance Between Arms | 25" |
| Top of Cushion to Top of Back | 19" |
| Leg Height | 4.5" |
| Minimum Width of Doorway for Delivery | 32" |